Bezpečné DC

datacenter-286386_1280

Bezpečné datové centrum

Úkolem bezpečného datového centra je zajistit provoz a infrastrukturu pro centralizované i necentralizované ICT služby, kybernetické služby, servery, poskytuje výpočetní, diskovou a síťovou kapacitu využitelnou pro provoz jejich služeb. Datové centrum je rozšiřitelné a využívá technologií konvergovaných sítí, virtualizace serverů a také sdílení fyzické infrastruktury.

Kybernetická bezpečnost

Kybernetická bezpečnost je souhrnem tří hlavních oblastí. Je jí důvěrnost (Confidentiality), integrita (Integrity) a dostupnost (Availability).

Integrita

TIER IV – Organizace Uptime Institute klasifikuje datacentra pomocí čtyř úrovní: TIER I, II, III a IV. Tyto úrovně odpovídají určitému počtu záruk na typu hardware, který je nasazen v datacentrech pro zajištění Redundance. Nejvyšší úroveň záruk je TIER IV, což znamená, že datacentrum může poskytnout 99,99% dostupnost.

Dostupnost

Tato datacentrová kategorie je plně redundantní co se týče elektrických okruhů, chlazení a sítě. Tato architektura odolá i nejvážnějším technickým incidentům, aniž by byla jakkoli ovlivněna dostupnost serveru.

Důvěrnost

Dnes datacentra s nejvyšším zabezpečením většinou nabízejí pouze fyzickou bezpečnost z pohledu kybernetické bezpečnosti:
  • železobetonové zdi
  • pancířové dveře
  • čipový systém + PIN
  • kamerový systém v HD
  • samostatně uzamykatelné racky
  • atd.

Ochrana perimetru

Někdy je také nabízena ochrana perimetru, což je ovšem již z dnešního pohledu kybernetické bezpečnosti nedostatečné.